Kredyt bankowy w walucie szwajcarskiej


Kredyt bankowy to umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem a ich klientem. Na podstawie tej umowy bank zobowiązuje się przekazać kredytobiorcy określoną kwotę pieniędzy na określony czas i określony cel. Kredytobiorca natomiast musi, na podstawie podpisanej umowy, wykorzystać przyznany kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem, a także oddać pożyczona kwotę wraz z odsetkami.
Na rynku rozróżniamy różne rodzaje kredytów. W ostatnim czasie głośno jest o kredytach frankowych. Kredytu takie udzielane były głównie w latach 2006-2008 i cieszyły się sporym zainteresowaniem.
Kredyty frankowe, a w zasadzie ich oprocentowanie, w podanym okresie były dużo niższe niż kredyty złotówkowe. Działo się tak z powodu niskich i stabilnych stop procentowych w Szwajcarii. Z danych publikowanych głównie przez NBP wynika, że ich oprocentowanie było (w szczytowym momencie) o 3% niższe od oprocentowania kredytów złotówkowych. Sielanka trwała do czasu wielkiego kryzysu na rynkach gospodarczych, który rozpoczął się w 2009 roku. Od tego momentu raty kredytów zaczęły wzrastać. Kredytobiorcy w najgorszych miesiącach płacili raty prawie o 100% wyższe niż te płacone w 2008 roku. Część z klientów zaczęło sprawdzać swoje umowy, twierdząc, że mogą być nieważne. Na rynku powstały kancelarie specjalizujące się w prawie bankowym i kredytach frankowych. Prawnik zajmujący się takimi sprawami mógł liczyć na sporą rzeszę klientów, a jego kancelaria błyskawicznie zyskiwała na popularności.
Radca Prawny Poznań